Srebrne monety

 

Srebrne monety lokacyjne

Srebrne monety cieszą się niesłabnącą popularnością od jakichś ostatnich 10 lat. Od pewnego czasu z rynku znikają wszystkie uncjowe srebrne monety wysokich prób. Skupowane są przez lokalnych znawców i kolekcjonerów oraz mniejszych inwestorów z powody ciągle rosnących cen srebra i złota.

 

Jakie srebrne monety kupować?

Srebro to srebro. Najlepsze srebrne monety to te najbardziej rozpoznawalne - czyli międzynarodowe: srebrne orły, klonowe liście oraz nasze polskie emitowane przez NBP monety 10 i 20 zł. Jakie monety kupować? Wybór na rynku olbrzymi. Można kupować typowe monety inwestycyjne o masie 31gr, 62gr, 310gr aż do 1kg. Te są szczególnie poszukiwane ze względu na wysoką próbę srebrna z której są bite - 999 więc prawie czyste srebro.

 

Czy kupować stare polskie monety z PRL-u?

Wiele osób skupuje stare srebrne monety z okresu PRL-u. Na pewno mają swoją wartość historyczną, ale srebra jest tam bardzo mało. Od 8 do 15gr w monecie. Ich cena ma bardziej charakter historyczny i pamiątkowy niż lokacyjny. Takich monet na pewno nie warto sprzedawać czy oddawać za bezcen. Szczególnie jeżeli trafią nam się monety z podobizną papieża. Te mają ciągle dobrą cenę.

 

Kupować monety czy sztabki?

Srebrne sztabki kupujemy tylko z dobrze rozpoznawalnych mennic. Moneta to moneta - ma nominał i jest bita w państwowej mennicy.  A sztabki - bite są przez mennice lokalne. Więc tylko takie sztabki, których dużo znajdziesz np na allegro albo innych serwisach aukcyjnych. Ja osobiście polecam monety!